Naszą Noc Bibliotek w sobotę, 1 października 2022 r., rozpoczął wspólny taniec baśniowych bohaterów do teledysku „Mała książka – wielki człowiek” Mietka Szcześniaka. Biletem wstępu na tegoroczną noc był bowiem strój postaci z bajki.

Następnie młodzi czytelnicy wysłuchali opowieści z serii "Malutkie myśli o... – z książką w świecie wartości" i rozmawiali z panią pedagog o empatii, szacunku i uczciwości.
Kolejną atrakcją Nocy Bibliotek był spektakl teatralny pt.: „Wyobraźnia” w wykonaniu aktorów z Teatru Kokon z Krakowa,  o wartościach, które czerpiemy z książek i ich bezcennej mocy rozwijania wyobraźni. Dzieci poznały dziewczynkę, która dotąd nie lubiła czytać, a niezwykła książka zupełnie odmieniła jej życie. Wspólnie z nią przeżywały losy bohaterów i aktywnie uczestniczyły w poszukiwaniu pierścienia. Po spektaklu dzieci otrzymały zakładki z logiem Nocy Bibliotek’2022 i ustawiły się w długiej kolejce po autografy od aktorów.
Tego wieczoru nie mogło zabraknąć wywołujących wiele emocji gier i zabaw: „Burza mózgów”, „Mam talent”, „Śmiej się z nami - koszyczek zadań”. W artystycznych warsztatach plastycznych pt.: „Czytać by się chciało” wszyscy wykonali dla siebie pamiątkowe zakładki do książek.
Ostatnim punktem programu Nocy Bibliotek była projekcja szwedzkiego familijnego filmu przygodowego „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, o parze młodych detektywów. To ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis.
Najmłodsi mieszkańcy gminy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w pełnych emocji zajęciach, które, mamy nadzieję, na długo zostaną im w pamięci. Spotkanie zakończyło rozdanie dyplomów, pamiątkowych upominków, m. in. toreb z logiem Nocy Bibliotek 2022 i pożegnanie uczestników.
Dziękując najaktywniejszym czytelnikom naszych bibliotek za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę, zapraszamy za rok!
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla wszystkich. Inicjatorom zależy, by wspólnie skierować światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. https://nocbibliotek.ceo.org.pl/

AK/GBP