3 września 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach odbywała się ogłoszona przez Prezydenta Andrzeja Dudę 11. ogólnopolska akcja wspólnego Narodowego Czytania dzieł rodzimej literatury, której celem jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. W tym roku przypomnieliśmy sobie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce ukazało się 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

narodowe czytanie artykul

W tegorocznej akcji wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza uczestniczyli: dr hab. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, sekretarz gminy Spytkowice Krzysztof Cichoń, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach Maria Mróz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach Agnieszka Harmata, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach Andrzej Malaga, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Spytkowicach Stanisława Szarek, uczniowie klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach wraz z polonistką Katarzyną Szarek oraz mieszkańcy gminy Spytkowice. Po wysłuchaniu listu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przeczytaliśmy ballady: „Romantyczność”, „Dudarz”, „Powrót taty”, Świteź”, „Lilie”,  „Pani Twardowska”. W trakcie spotkania zaprezentowano krótkometrażową adaptację ballady „Świtezianka" zrealizowaną przez artystyczny duet polsko-francusko-wietnamskiego pochodzenia Julię i Mai Bui-Ngoc z Bui Film. Uroczystość uświetniły utwory muzyczne w klimacie romantycznym, w tym fragment „Poloneza” Wojciecha Kilara, skomponowanego do filmowej adaptacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w wykonaniu Maksymiliana Budzynia z akompaniamentem Roberta Budzynia oraz śpiewane ballady A. Mickiewicza z płyty „To lubię” w wykonaniu Kuby Michalskiego. Akcji towarzyszyła wystawa „Marzenia kolorem zapisane”, prezentująca prace artystów zrzeszonych w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu, będące pokłosiem Pleneru Lipowa 2021.
    Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy.